Weź udział w Spisie ludności Census 2020

W Stanach Zjednoczonych trwa Spis Ludności Census 2020 – obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców USA, niezależnie od ich statusu imigracyjnego. Oficjalnym dniem spisu jest 1. kwietnia 2020 r., ale czas przyjmowania odpowiedzi został przedłużony z powodu epidemii koronawirusa do 14. sierpnia 2020.

Spis ludności Stanów Zjednoczonych przeprowadzany jest na mocy drugiej sekcji pierwszego artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych i odbywa się co 10 lat.  Pierwszy spis ludności Stanów Zjednoczonych miał miejsce w 1790 roku, a ostatni w roku 2010.  Współcześnie spis przeprowadzany jest przez specjalnie w tym celu powołaną agencję United States Census Bureau.

Indywidualne wypełnione kwestionariusze są objęte tajemnicą i publicznie udostępniane dopiero po 72 latach od przeprowadzenia spisów. Na liście pytań nie ma pytań dotyczących statusu imigracyjnego czy legalności pobytu.

Wyniki spisu będą stanowiły między innymi podstawę do decyzji dotyczących sposobu wydatkowania w kolejnej dekadzie funduszy federalnych w wysokości 675 miliardów dolarów rocznie, przeznaczanych na różnego rodzaju cele społeczne, w tym również związane z działalnością poszczególnych grup etnicznych mieszkających w USA.

W trakcie spisu będzie można podać swoje pochodzenie – w tym oczywiście również polskie. Co więcej, w przypadku odpowiadania na pytanie spisowe przez internet lub przez telefon odpowiedzi będzie można udzielić m.in. w języku polskim.

Spis ludności 2020 będzie szansą na dokładne określenie aktualnej liczby członków Polonii w USA. Jego wyniki mogą wpływać na późniejsze decyzje dotyczące przyznawania z budżetu federalnego środków mogących służyć organizacjom polonijnym w ich działalności. Z tego względu ważne jest, aby wszystkie mieszkające w USA osoby, które poczuwają się do polskich korzeni, wzięły udział w spisie i zadeklarowały w nim polskie pochodzenie.

Aby uzyskać dostęp do kwestionariusza Spisu Ludności w 2020 w języku polskim, należy wejść na stronę https://my2020census.gov i wybrać „polski” w prawym górnym rogu ekranu.

Source: inf. własna, Ambasada RP w WaszyngtonieKategorie:USA

Tagi:

2 replies

  1. chce was ostrzec przed telewizja PLANETA TV duzo oferuja za duza cene ,ale straszne badziewie,zacina ,codziennie problemy z ogladaniem,brak pomocy

    Polubienie

  2. Im więcej Polaków w USA czy Kanadzie się zarejestruje tym lepiej. Ich głoś będzie więcej znaczył

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: