Opieka zdrowotna w USA

2017-10-03-healthcare

Amerykański sytem ubezpieczeń zdrowotnych

W USA obowiązuje rynkowy model opieki zdrowotnej, w którym tylko 40 proc. wydatków finansowana jest przez władze federalne lub stanowe, a aż 60 proc. – przez sektor prywatny: towarzystwa ubezpieczeniowe i bezpośrednie wpłaty od pacjentów. Koszty opieki medycznej w Stanach są bardzo wysokie w porównaniu z innymi  wysokorozwiniętymi państwami. Przykładowo: średnie koszty jednego dnia pobytu pacjenta w szpitalu – to ponad 2 tys. dolarów, nie wliczając żadnych usług medycznych (tzw. koszty hotelowe), badanie typu PET/CT – 6 tys. dol., badanie krwi – 500-1000 dol.

Amerykańska służba zdrowia przoduje pod względem nasycenia technologiami medycznymi, jednocześnie jednak Stany Zjednoczone to jedno z nielicznych państw wysokorozwiniętych, gdzie stosunkowa duża liczba obywateli nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego.

Sytuacja ta uległa dużej poprawie po przyjęciu przez Kongres w marcu 2010 r. ustawy Patient Protection and Affordable Care Act (w skrócie – Affordable Care Act / ACA lub „Obamacare”), która nakłada na obywateli USA obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, a jednocześnie zapewnia rządowe dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla osób o niskich dochodach.

W systemie amerykańskim prywatne ubezpieczenia zdrowotne są oferowane głównie przez tzw. „organizacje zintegrowanych świadczeń zdrowotnych” (Health Maintenance Organizations). HMO pełni jednocześnie rolę ubezpieczyciela i dostawcy usług medycznych, ograniczając tym samym swobodę wyboru świadczeniodawcy przez pacjenta.

Większość prywatnych planów ubezpieczeniowych opłacana jest w dużej części przez pracodawców. Duże firmy z reguły takie ubezpieczenia oferują dla swoich pracowników, natomiast z małymi bywa różnie, ponieważ obowiązek zapewnienia pracownikom ubezpieczenia medycznego dotyczy jedynie dużych firm.

Obamacare

The Patient Protection and Affordable Care Act, powszechnie nazywane Affordable Care Act (ACA) lub „Obamacare” – to amerykańska federalna ustawa reformująca system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych, uchwalona przez 111. Kongres Stanów Zjednoczonych i podpisana 23 marca 2010 przez prezydenta Baracka Obamę.

Główym celem ustawy jest zwiększenie liczby osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne i zredukowanie kosztów opieki zdrowotnej. Jest to realizowane poprzez zmianę prawa podatkowego, wprowadzenie dotacji, nałożenie regulacji na rynki medyczne i ubezpieczeniowe oraz stworzenie nowych i rozszerzenie istniejących programów rządowych.

Do 2010 r. w USA nie było obowiązku nabycia ubezpieczenia zdrowotnego. Obywatele mogli finansować koszty leczenia z własnych środków lub zdecydować się na zakup ubezpieczenia w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Natomiast ACA nakłada dodatkowy podatek na osoby i gospodarstwa domowe, które nie zdecydują się na wykupienie ubezpieczenia medycznego.

Jeśli pracodawca nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego, można je wykupić samemu korzystając z federalnej strony internetowej www.healthcare.gov lub z podobnych portali utworzonych przez część amerykańskich stanów.

Jak znaleźć przychodnie lub inne formy taniej opieki medycznej

Kliniki to gabinety lekarskie zapewniajace uslugi bezplatne badz za niewielka oplata. W wiekszosci dzielnic istnieje co najmniej jedna taka klinika. Organizacje spoleczne dzialajace na rzecz imigrantów równiez moga znac ekonomiczne lub bezplatne kliniki w danej okolicy.

Wydzial Zdrowia i Uslug Socjalnych (Department of Health and Human Services) równiez zapewnia podstawowa opieke zdrowotna imigrantom. Na ich stronie internetowej mozna znalezc liste klinik i innych uslugodawców opieki zdrowotnej. Aby znalezc pobliska klinike lub lekarza, mozna odwiedzic witryne https://www.hhs.gov/programs/social-services/health-care-facilities/index.html. Nalezy wpisac stan lub kod pocztowy, aby uzyskac odpowiednie informacje.

Lekarze wysylaja rachunki do towarzystw ubezpieczenia zdrowotnego. Towarzystwa ubezpieczenia zdrowotnego pokrywaja czesc lub calosc kosztów uslug medycznych. Czesto wymagane jest oplacenie czesci rachunku medycznego. Czasem nazywa sie to doplata z wlasnej kieszeni (“co-payment”). Osoby nie posiadajace ubezpieczenia zdrowotnego moga ubiegac sie o federalna lub stanowa pomoc medyczna. Na ogól stany zapewniaja jakis rodzaj pomocy dzieciom i kobietom w ciazy. Informacje na ten temat uzyskac mozna w wydziale zdrowia danego stanu lub miasta.

Jezeli konieczne jest uzyskanie pomocy medycznej w naglym przypadku, nalezy udac sie na pogotowie do najblizszego szpitala. Wiekszosc szpitali jest zobowiazana przepisami federalnymi do przyjmowania pacjentów w naglych przypadkach, nawet jezeli pacjent nie jest w stanie oplacic kosztów takich uslug.

Medicare i Medicaid

Medicare i Medicaid to fpubliczne programy opieki zdrowotnej, dostępne dla określonej grupy osób.

Medicaid

Medicaid to program prowadzony wspólnie przez wladze federalne i stanowe na rzecz osób o niskich dochodach. Kazdy stan ma swoje wlasne przepisy Medicaid. Medicaid pokrywa koszty uslug medycznych, takich jak wizyty lekarskie i pobyty w szpitalu. Stali rezydenci, którzy wjechali do Stanów Zjednocznych przed 22 sierpnia 1996 r. moga uzyskac Medicaid po spelnieniu pewnych warunków. Stali rezydenci, którzy wjechali do Stanów Zjednoczonych w dniu 22 sierpnia 1996 r. lub pózniej moga uzyskac Medicaid, jezeli przemieszkaja w USA co najmniej 5 lat i spelnia pewne warunki.

Medicaid w stanie Nowy Jork http://www.health.state.ny.us/health_care/medicaid/

Medicare

Jest to publiczny program zdrowotny działający od 1966 roku. Medicare jest programem ubezpieczenia zdrowotnego dla osób, które ukonczyly 65. rok zycia lub które cierpia na pewne okreslone schorzenia. Medicare pokrywa koszty uslug w przypadku choroby lub obrazen lecz nie pokrywa kosztów opieki okresowej (takiej jak badania kontrolne u lekarza), opieki dentystycznej i okulistycznej.

Mozna skontaktowac sie z Social Security Administration pod numerem 1-800-772-1213 lub odwiedzic witryne internetowa Centrów Uslug Medicare i Medicaid (Centers for Medicare and Medicaid Service) pod adresem https://www.cms.gov/.

Na Medicare sklada sie szereg czesci, w tym czesc A, czesc B i program pokrycia kosztów leków na recepte. Czesc A jest bezplatna i pokrywa koszty opieki szpitalnej i w domach opieki pielegniarskiej, zatwierdzonych przez Medicare. Czesc B oplaca wizyty u lekarza, przewóz karetka pogotowia, badania laboratoryjne i uslugi ambulatoryjne. Czesc B wymaga oplacenia skladki miesiecznej. Pokrycie kosztów leków na recepte ulatwia oplacenie kosztów leków przepisanych przez lekarzy. Zapisy do planów na recepte Medicare sa dobrowolne i wymagaja uiszczenia dodatkowej skladki miesiecznej.

Stali rezydenci moga uzyskac Medicare czesc A, czesc B i pokrycie kosztów leków na recepte po spelnieniu pewnych warunków. Osoby, które ukonczyly 65 rok zycia sa automatycznie objete programem Medicare z chwila, gdy zaczynaja otrzymywac swiadczenia emerytalne Social Security. Osoby, które nie ukonczyly 65 roku zycia lecz kwalifikuja sie z innych przyczyn, powinny zadzwonic do najblizszego biura Social Security i uzyskac informacje na temat zapisów. Zwykle wymagane jest przepracowanie w USA 10 lat (lub 40 kwartalów) w ciagu calego zycia w celu uzyskania swiadczen Medicare.

Dzieci moga kwalifikowac sie do bezplatnego badz niedrogiego ubezpieczenia zdrowotnego po spelnieniu przez rodziców pewnych kryteriów. Kazdy stan ma program ubezpieczenia zdrowotnego dla niemowlat, dzieci i nastolatków. Ubezpieczenie pokrywa koszty wizyt lekarskich, leków na recepte, pobytu w szpitalu i innych uslug medycznych. W wiekszosci stanów do programów tych kwalifikuja sie dzieci ponizej 18 roku zycia, nie posiadajace ubezpieczenia zdrowotnego i których rodziny spelniaja pewne kryteria dochodu. Dzieci moga uzyskac darmowa badz tania opieke zdrowotna, która nie bedzie miala negatywnego wplywu na status imigracyjny ich rodziców.

Kazdy stan ma swoje wlasne reguly SCHIP. Nalezy uzyskac informacje na temat tego programu w stanie swojego zamieszkania. Informacje na temat SCHIP w danym stanie mozna uzyskac dzwoniac pod numer 1-877-543-7669 badz odwiedzajac witryne http://www.insurekidsnow.gov i wpisujac nazwe swojego stanu.

Stan Nowy Jork

Misja nowojorskiej organizacji sluzby zdrowia NYC Health and Hospitals jest zapewnienie opieki wszystkim potrzebujacym, niezaleznie od tego, czy stac ich, aby za nia zaplacic. Jest to największy system opieki zdrowotnej w kraju, obejmujący 11 szpitali, centra urazowe, ośrodki zdrowia i domy opieki. System ten zapewnia podstawowe usługi  medyczne dla ponad miliona nowojorczyków każdego roku w ponad 70 lokalizacjach na terenie miasta pięciu dzielnic.

Dodatkowe informacje:  http://www.nychealthandhospitals.org/

Photo: Polonia.net