Rockefeller Center

Rockefeller Center – kompleks 19 budynków komercyjnych pokrywających łączną powierzchnię 89.000 m2. Budowle znajdują się pomiędzy 48 a 51 ulicą oraz alejami: 5 a 7 w Nowym Jorku. Ufundowany przez rodzinę Rockefellerów, jest zlokalizowany w centralnej części Manhattanu, zwanej Midtown. Jest to największy tego typu kompleks budynków na świecie.

Historia

Nazwa „Rockefeller Center” pochodzi od założyciela – Johna D. Rockefellera, Jr., który w 1928 roku wydzierżawił teren od Uniwersytetu Kolumbii. Prace rozpoczął jednak dopiero 2 lata później. Początkowe plany zakładały zbudowanie w kompleksie budynków również operę miejską, jednak po załamaniu giełdy papierów wartościowych w 1929 roku musiał on zweryfikować zadanie.

Rockefeller aciągnął ogromną pożyczkę na 24 lata negocjując linię kredytu z Metropolitan Life Insurance Company. Zapożyczenie poprzedziło wyprzedanie częściowych udziałów spółki rafineryjnej, której był właścicielem. Było to największe prywatne przedsięwzięcie tego rodzaju w najnowszych dziejach. Konstruowanie 14 budynków w stylu Art Deco rozpoczęto dnia 17 maja 1930, a prace zakończono 1 listopada 1939 roku. Głównym budowniczym oraz agentem zarządzającym budowę był John R. Todd, natomiast architektem prac był Raymond Hood.

Główne obiekty

Radio City Music Hall

Budynek Radio City Music Hall został ukończony w grudniu 1932 roku. Już na początku był reklamowany jako największy i zarazem najbogatszy teatr na świecie.

Oryginalnie budynek miał nosić nazwę „International Music Hall”, jednak została ona zmieniona, aby na myśl przytoczyć otaczającą okolicę, m.in. RCA Building, w którym znajdowały się studia NBC. NBC było pierwszą firmą, która wynajęła miejsce w nowo powstałym kompleksie.

Wnętrze budynku wykonane jest w stylu Art Deco i jest uznawane za jeden z najlepszych okazów tej formy architektury na świecie.

GE Building (RCA Building)

Głównym budynkiem zespołu budynków Rockefeller Center jest posiadający 70 kondygnacji oraz mierzący 266 m wysokości GE Building. Budynek znajduje się na 30 Rockefeller Plaza, skąd utarła się jego nazwa nieoficjalna „30 Rock”. Budynek do dziś jest znany z legendarnego zdjęcia robotników jedzących śniadanie na metalowej belce na wysokości 260 metrów zrobionego przez Charles’a C. Ebbetsa w 1932 roku. Apartamenty należące do rodziny Rockefellerów znajdują się na piętrach 54-56. W wieżowców znajdują się siedziby i studia nagraniowe takich stacji telewizyjnych jak NBC Telewizja Nowy Jork, czy też Studio 8H, miejsce kręcenia programu Saturday Night Live.

Top of the Rock

Top of the Rock jest to platforma widokowo usytuowana na szczycie budynku GE Building w kompleksie budynków Rockefeller Center. Położone na 86 piętrze obserwatorium pozwala na oglądanie panoramy całego Nowego Jorku z lotu ptaka, tzw. Bird’s Eye. Dla celów turystycznych miejsce zostało ponownie udostępnione po renowacji w 2005 roku.Kategorie:Nowy Jork

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: