Narodowe czytanie „Wesela” Wyspiańskiego

2017-08-24-wesele

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza członków Polonijnego Klubu Książki Ridgewoodteka oraz niezrzeszonych czytelników do udziału w akcji Narodowego Czytania „Wesela” Wyspiańskiego, w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 16:30 w siedzibie Instytutu na Manhattanie.

Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją do promocji języka polskiego za granicą. Poszczególne fragmenty zostaną nagrane i zmontowane w digitalowy materiał promocyjny, który udostępniony będzie na Facebooku i stronie internetowej Instytutu.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest emailowe wpisanie się na listę gości: nyc.office@instytutpolski.org.

Polish Cultural Institute New York
60 E 42nd St, Suite 3000
New York, NY 10165
Rejestracja: nyc.office@instytutpolski.org
http://www.polishculture-nyc.org

Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W tym roku dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Ridgewoodteka

Ridgewoodteka to polonijny klub książki, którego spotkania odbywają się w co drugi wtorek, w godz. 6- 8 pm, w TOPOS Bookstore Cafe (788 Woodward Ave, 11385 Ridgewood, Queens). Klub okazjonalnie organizuje wieczory autorskie w Queens Library Ridgewood.
Partnerem Ridgewoodteki jest EK Bookstore (www.ekbookstore.com)

By Włodzimierz Tetmajer – plWiki, uploaded by Palladinus, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1617602Kategorie:Kultura, Wydarzenia

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: