Święto Martina Luthera Kinga

W trzeci poniedziałek stycznia w USA obchodzone jest święto Martina Luthera Kinga (Martin Luther King, Jr. Day), upamiętniające rocznicę urodzin tego przywódcy ruchu walki o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów. Doktor Martin Luther King, Jr. urodził się 15 stycznia 1929 w Atlancie. Był pastorem baptystycznym, działaczem na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej oraz laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

W sierpniu 1963 roku na wiecu na National Mall w Waszyngtonie wygłosił słynne przemówienie I Have a Dream… (Mam marzenie), w którym mówił o swojej wizji Ameryki wolnej od uprzedzeń rasowych. Został zamordowany 4 kwietnia 1968 roku w Memphis przez przeciwnika równouprawnienia Afroamerykanów Jamesa E. Raya.

Rocznica urodzin Kinga została ogłoszona świętem federalnym w 1983 r., kiedy to prezydent Ronald Reagan podpisal odpowiednią ustawę, jednakże po raz pierwszy była oficjalnie obchodzona jako święto trzy lata później – 20 stycznia 1986 r. W tym dniu w USA nieczynne są urzędy państwowe, banki oraz szkoły.

Przez pierwszych kilkanaście lat od ustanowienia niektóre amerykańskie stany oficjalnie nie uznawały tego święta. Martin Luther King, Jr. Day był po raz pierwszy oficjalnie obchodzony we wszystkich 50 amerykańskich stanach dopiero w 2000 r.

W 1994 roku Kongres USA ustanowił święto Kinga jako dzień ochotniczej pracy na rzecz swej społeczności. Prezydent Barack Obama i jego żona uczestniczyli dzisiaj w akcjach społecznych organizowanych z okazji tego święta. W Stuart Hobson Middle School w Waszyngtonie prezydent mówił o tym, jak ważna jest ochotnicza działalność społeczna.Kategorie:USA

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: