Presidents Day czyli Dzień Prezydentów w USA

2017-02-20-presidents-day

Trzeci poniedziałek lutego – w tym roku przypadający 20. lutego – jest w USA obchodzony jako Presidents’ Day czyli Dzień Prezydentów. Święto zostało ustanowione w 1879 roku decyzją Kongresu USA jako George Washington’s Birthday (urodziny Waszyngtona) dla upamiętnienia przypadających 22. lutego urodzin pierwszego amerykańskiego prezydenta. I to jest właśnie oficjalna nazwa tego święta.

Początkowo obchodzono je jedynie w stolicy USA, ale w 1885 roku stało się dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów federalnych w całych Stanach Zjednoczonych. W miarę upływu czasu zmieniło się oryginalne znaczenie tego święta, i obecnie Amerykanie w tym dniu oddają hołd nie tylko swojemu pierwszemu przywódcy Jerzemu Waszyngtonowi, ale także pozostałym prezydentom USA, zarówno tym żyjącym, jak i nieżyjącym.

Od 1971 roku Presidents’ Day jest obchodzony w trzeci poniedziałek lutego, dzięki czemu większość mieszkańców USA ma okazję skorzystać z długiego 3-dniowego weekendu. Dla wielu Amerykanów jest to także okazja do zrobienia zakupów po zniżkowych cenach, gdyż wiele sieci handlowych wprowadza w tym dniu atrakcyjne wyprzedaże.

Edward Penfield / CC / Wikimedia CommonsKategorie:USA

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: