Co warto wiedzieć o święcie Memorial Day

Ostatni weekend maja jest w Stanach Zjednocznych tradycyjnie uznawany za nieoficjalny początek lata. Jest on okazją do spotkań rodzinnych, grillowania, wyjazdów za miasto i na plażę – wszystko dzięki długiemu weekendowi z okazji święta Memorial Day. Ciesząc się dodatkowym dniem wolnym od pracy warto przypomnieć genezę tego święta.

Memorial Day – Dzień Pamięci Narodowej – jest federalnym świętem obchodzonym w ostatni poniedziałek maja i upamiętniającym Amerykanów, którzy polegli w czasie służby wojskowej w różnych wojnach i na różnych frontach.

Święto zostało oficjalnie ustanowione w 1868 roku na mocy rozkazu generała Johna A. Logana, początkowo jako święto ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej 1861-1865. Jego ustanowienie miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu narodu podzielonego bratobójczym konfliktem, w którym życie straciło ponad 600 tys. Amerykanów.

W początkowym okresie święto było znane jako Decoration Day – od składania kwiatów na grobach żołnierzy: pierwsza tego typu zorganizowana uroczystość ku czci poległych żołnierzy miała miejsce jeszcze przed zakończeniem wojny secesyjnej. Świadczyć ma o tym dedykacja hymnu z 1867 roku „Kneel Where Our Loves are Sleeping” („Kobietom Południa, które składały kwiaty na grobach poległych Konfederatów”).

Według niektórych źródeł, pierwsze uroczystości upamiętniające żołnierzy Północy poległych w wojnie secesyjnej zorganizowali uwolnieni niewolnicy w Charleston w Karolinie Południowej w 1865 r.

Do 1890 roku Memorial Day obchodziły praktycznie wszystkie stany Północy. Charakter święta zmieniło się po pierwszej wojnie światowej, od kiedy jest ono obchodzone jak okazja dla uczczenia pamięci wszystkich Amerykanów poległych w wojnach – nie tylko w wojnie secesyjnej. Dopiero w tym okresie święto zaczęto obchodzić także w południowych stanach USA.

Po dzień dzisiejszy w części stanów Południa obchodzone są osobne uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Konfederacji. Confederate Memorial Day jest oficjalnie obchodzony w 9 stanach południa (Alabama, Floryda, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa, Louizjana, Missisipi,Tennessee oraz Teksas).

Z okazji Memorial Day tradycyjnie odbywają się uroczystości na cmentarzach wojskowych, m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Narodowym Cmentarzu w Arlington (The Tomb of the Unknowns) niedaleko Waszyngtonu, który jest symbolem hołdu dla bezimiennych żołnierzy amerykańskich poległych podczas wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone.

Fot. The U.S. ArmyKategorie:USA

Tagi: , ,

1 reply

  1. Piekne Swieto,ktore rowniez zawsze obchodze.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: