Lotniska: JFK, La Guardia, Newark

2017-08-15-jfk

W rejonie metropolii nowojorskie znajdują się trzy lotniska – dwa w nowojorskiej dzielnicy Queens (lotnisko Kennedy’ego JFK i La Guardia) oraz trzecie w oddalonym o 25 km Newark’u w stanie New Jersey (Newark Liberty).

Lotnisko JFK

Wybudowany w 1948 r. port lotniczy im. Johna Fitzgeralda Kennedy’ego (potocznie zwany JFK) to główny międzynarodowy port Nowego Jorku. Ma największą liczbę międzynarodowych połączeń ze wszystkich lotnisk międzynarodowych USA, zarazem stanowiąc główną bazą linii lotniczych linii lotniczej JetBlue Airways, będąc także ważnym portem przesiadkowym dla linii lotniczych: Delta Air Lines (4. węzeł tej linii pod względem wielkości) i American Airlines (2. węzeł tej linii pod względem wielkości).

W ośmiu terminalach lotniska największe linie lotnicze mają własne hale przylotów z odprawami celnymi i paszportowymi. Przed przylotem do Nowego Jorku warto sprawdzić, na jakim terminalu wyląduje nasz samolot. Informacja dla przyjezdnych działa tu 24 godziny na dobę (komunikacja, rezerwacja miejsca w hotelu, finanse). Z lotniska można wydostać się żółtą taksówką, autobusem miejskim lub pociągiem AirTrain, który dowiezie nas do najbliższej stacji metra.

Dojazd z/na lotnisko JFK

Środek transportu Jak, gdzie i za ile
AirTrain JFK Pociąg AirTrain łączy lotnisko JFK ze stacjami metra Howard Beach oraz Jamaica Station, gdzie można przesiąść się na pociąg metro lub autobus miejski. Cena przejazdu wynosi obecnie $5.
Kolejka LIRR
Metro
Autobusy miejskie
LIRR z/do Jamaica Station
Metro: Linia A do Howard Beach/JFK Airport Station
LInia E, J/Z do Sutphin Blvd./Archer Ave., Jamaica Station
Autobusy miejskie z Jamaica Station Q6, Q8, Q9, Q20, Q24, Q25, Q30, Q31, Q34, Q40, Q41, Q43, Q44, Q54, Q60 oraz Q65.Południowy Queens, Brooklyn i Dolny Manhattan
Dojazd pociągiem AirTrain z wszystkich terminali JFK do stacji Howard Beach Station, gdzie można się przesiąść na metro linii A.Centralny Queens, północny Brooklyn, midtown Manhattan i Bronx
Dojazd pociągiem AirTrain z wszystkich terminali JFK do stacji Jamaica Station, gdzie można się przesiąść w metro linii E.

Manhattan i Brooklyn
Metro linii A train kierunek Far Rockaway z przesiadką na AirTrain. Koszt przejazdu metrem to $2.25 (trzeba kupić kartę MetroCard) plus $5 za AirTrain. Przybliżony czas dojazdu z Manhattanu to 60-75 min.

Autobusy miejskie
Koszt przejazdu wynosi $2.25 (MetroCard lub monety). Przystanki autobusowe zlokalizowane są po wschodniej stronie Terminalu 4 (przyloty).Q10: Lokalny serwis na Queensie. Przesiadka na metro A przy Lefferts Blvd. lub E i F na Kew Gardens.
Q3: Lokalny serwis na Queensie. Przesiadka na metro F przy 169th St. / Hillside Ave.
B15: Lokalny serwis do East New York. Przesiadka na metro 3 i 4 przy New Lots / Livonia Ave.

Uwaga: Transfer między pociągiem metra i autobusem jest bezpłatny z ważną kartą MetroCard. Autobusy miejski i pociągi miejskie nie są przystosowane do przewozu dużej liczby sztuk bagażu.

New York Airport Express Service Bus Odjazdy co 20-30 minut z terminalu Bus Terminal, Grand Central Station i Penn Station. Koszt przejazdu wynosi $15. Przystanki znajdują się przy każdym terminalu.

Więcej informacji: http://www.panynj.gov/airports/jfk.html

Lotnisko La Guardia

Oddane do użytku w 1939 roku, port lotniczy La Guardia bierze swoją nazwę od nazwiska burmistrza Nowego Jorku w latach 1934-1945 Fiorello La Guardii. Lotnisko obsługuje kompleks miejski Nowego Jorku i podobnie jak lotnisko JFK znajduje się w nowojorskiej dzielnicy Queens.

LaGuardia to trzeci co do wielkości przewozów pasażerskich port lotniczy aglomeracji nowojorskiej (25 mln pasażerów w 2006), po portach im. Johna Kennedy’ego i Newark-Liberty. Wszystkie trzy obsługują blisko 105 mln pasażerów rocznie, stanowiąc największy kompleks lotniczy USA.

Lotnisko LaGuardia swoją popularność zawdzięcza usytuowaniu w centrum oraz tym, że jest blisko Manhattanu. Loty z LaGuardia to w większości loty krajowe i do Kanady oraz sezonowe do Aruby i na Bahamy.

Więcej informacji: http://www.panynj.gov/airports/laguardia.html

Lotnisko Newark Liberty

Chociaż Newark leży poza granicami stanu Nowy Jork, w sąsiadującym z nim stanie New Jersey, zaledwie 25-km odległość od Manhattanu sprawia, że w potocznym rozumieniu lotnisko to uważane jest za należące do metropolii nowjorskiej.

Podobnie jak w przypadku JFK, z lotniska można się wydostać zamawiając limuzynę lub taksówkę. Dystrybutor taksówek w budce przy terminalu na życzenie określi koszt przejazdu. Do miasta kursują również bezpłatne autobusy Airline Connection. Samoloty LOT-u z Warszawy w niektóre dni lądują właśnie w Newark’u, a nie na JFK.

Więcej informacji: http://www.panynj.gov/airports/newark-liberty.html

Fot. CC / Flickr / Wally GobetzKategorie:Nowy Jork

Tagi: ,

%d blogerów lubi to: