Brooklyn Bridge

2017-08-16-brooklyn-bridge

W roku ukończenia budowy (1883) wznoszący się na wysokości 45 m. nad poziomem wody Brookliński Most uznawany był za cud techniki – był wtedy najdłuższym i najwyższym mostem świata. Ale i dzisiaj jest czymś wyjątkowym. Z biegnącego wzdłuż mostu traktu dla pieszych roztacza się wspaniała panorama Południowego Manhattanu.

W XIX w. zastąpił powolne i przeładowane promy, którymi wówczas przewożono przez East River 50 mln osób rocznie. W 1867 r. stan Nowy Jork udzielił zgody na budowę wiszącego mostu według planów J. Roeblinga – niemieckiego specjalisty od produkcji stalowych kabli. Kable i metalowe liny odciągowe są charakterystyczne dla tego mostu.

Brooklyn Bridge przez 20 lat pozostawał jedynym połączeniem między Manhattanem i Long Island. Dopiero na początku XX w. przez East River przerzucono kolejne trzy mosty: Williamsburg Bridge (1903), Manhattan Bridge oraz Queensboro. W tym samym okresie rozpoczęto budowę tunelu kolejowego i metra pod East River. W latach 30. w środku Wielkiej Depresji dobudowano Triboro Bridge łączący Bronx i Queens z Manhattanem.

Nowojorskie mosty

  1. Brooklyn Bridge (486 m)
  2. Manhattan Bridge (448 m)
  3. Williamsburg Bridge (487 m)
  4. Queensboro Bridge (360 m)
  5. Verrazano Bridge (1298 m)
  6. George Washington Bridge (1067 m)


Kategorie:Nowy Jork

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: