Janusz Głowacki nie żyje

2017-08-19-glowacki

Smutna informacja dla miłośników teatru: 19. sierpnia zmarł Janusz Głowacki – związany z Nowym Jorkiem dramaturg, prozaik, felietonista i autor scenariuszy filmowych, w tym do kultowego „Rejsu”. Był tłumaczonym na wiele języków autorem i laureatem prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award. Miał 78 lat.

Janusz Głowacki urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Studia rozpoczął na wydziale historii Uniwersytetu Warszawskiego, ale po krótkim czasie przeniósł się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wyrzucony za „brak zdolności i cynizm”, jak to oceniał po latach w autobiograficznej książce „Z głowy”, wrócił na UW i w 1961 r. ukończył filologię polską.

W grudniu 1981 roku wyjechał do Anglii na premierę swojej sztuki „Kopciuch” i tam zastał go stan wojenny. Ostatecznie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały jego najbardziej znane dramaty, m.in. „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”. Od 1983 roku mieszkał w Nowym Jorku.

Pisał felietony i scenariusze filmowe do filmów takich, jak „Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy, „Rejs” Marka Piwowskiego czy „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna. Jendakże największe międzynarodowe uznanie zdobył jako dramaturg. Tygodnik „Time” uznał „Antygonę w Nowym Jorku” za jeden z dziesięciu najlepszych tekstów dramatycznych roku 1993.

Był autorem takich tomów prozy jak „Ostatni cieć” (2001), „Z głowy” (2004), „Jak być kochanym” (2005), „Good night Dżerzi” (2010) i „Przyszłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy” (2013).

Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także amerykańskich zrzeszeń literackich: PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Wschodnioamerykańskich oraz Stowarzyszenia Dramatopisarzy.

Fot. By Kontrola – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52728832Kategorie:Kultura, Nowy Jork

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: