Czy powstanie polonijny okręg wyborczy?

2017-08-17-konsulat
Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu i Sejmu na kandydatów z okręgu warszawskiego. Niewykluczone jednak, że ta sytuacje może się w najbliższym czasie zmienić.

– W wyborach do Senatu w 2019 r. planujemy stworzyć oddzielny okręg wyborczy dla Polonii – poinformował we wtorek wicemnister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. – Chcemy, by kandydat na senatora w Warszawie nie musiał jednocześnie walczyć o głosy warszawiaków i Polonii. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, że jeden z senatorów będzie wybierany w ramach jednomandatowego okręgu wyborczego do Senatu przez Polonię oraz Polaków mieszkających za granicą – powiedzial wiceminister na konferencji „Polska przyszłości”.

Jak podkreślił wicesze MSZ, „polonijny senator” będzie w sposób szczególny koncentrował się na sprawach Polonii, będzie odwiedzał Polaków żyjących poza granicami kraju, a z drugiej strony – będzie nagłaśniał sprawy Polonii w kraju.

Zdaniem wiceministra nieprawdziwe są zarzuty, że pomysł ten jest motywowany politycznie i wynika z tego, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na zdecydowane poparcie bardzo  licznej Polonii w Stanach Zjednoczonych, o ile dojdzie do utworzenia okręgu wyborczego dla emigrantów.

 Kategorie:Polityka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: