Empire State Building

2017-08-15-esb

The Empire State Building – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Od chwili wybudowania w 1931 do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w mieście i tytuł ten odzyskał na kilka lat po zamachach terrorystycznych na World Trade Center 11 września 2001 r.

Bezpośrednio przed Empire State w miejscu tym stał hotel Waldorf-Astoria należący do bogatej nowojorskiej rodziny Astorów. Po pożarze, który poważnie uszkodził hotel, został on przeniesiony na Park Avenue, czyli na miejsce swojego dzisiejszego położenia. Hotel ten był często odwiedzany przez elitę towarzyską Nowego Jorku.

Roboty w tym miejscu rozpoczęły się 22 stycznia 1930 r., a właściwa budowa budynku – 17 marca 1930. W projekt ten zaangażowanych było 3400 pracowników, głównie pochodzenia europejskiego, a także Indian z plemienia Mohawk. 14 robotników zginęło w trakcie budowy. Łącznie robotnicy wypracowali około 7 milionów godzin. Co tydzień przybywało około 4,5 piętra, a w niektórych momentach nawet 14 pięter na 10 dni. W trakcie budowy materiały i sprzęty były wciągane na górę według porządku i harmonogramu ustalonego w najdrobniejszych szczegółach. Właśnie dzięki tej precyzji udało się wybudować ten gmach w 58 tygodni.

Budowa budynku została przyspieszona, żeby mógł on jak najszybciej przejąć tytuł najwyższego na świecie, od znajdującego się nieopodal Chrysler Building, który był najwyższy zaledwie od paru miesięcy. Empire State Building został otwarty oficjalnie 1. maja 1931 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover wcisnął przycisk zapalający światła budynku, samemu będąc w Waszyngtonie.

Budynek posiada jeden z najbardziej popularnych zewnętrznych tarasów widokowych na świecie, który odwiedziło już ponad 110 milionów ludzi. Obserwatorium znajduje się na 86 piętrze i oferuje 360 stopniowy widok na miasto. Inny taras widokowy znajduje się na 102 piętrze budynku i jest on otwarty dla zwiedzających. Był zamknięty od 1999 r., jednak w listopadzie 2005 otwarto go ponownie dla zwiedzających i co roku odwiedza go ok. 3,6 milionów ludzi.

Po 11 września 2001 r., prawie wszystkie komercyjne stacje nadawcze (telewizyjne i radiowe) nadają ze szczytu tego budynku.Kategorie:Nowy Jork

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: